Jogi-szakmai együttműködési megállapodást kötött 2013. november 15. napján, Budapesten a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara a Magyar Jog- és Államtudományi Társasággal, mely ünnepélyes alkalom keretében mutatták be a MJÁT és a Gondolat Kiadó közös kiadásában közzétett „Állam és jog – kodifikációs kihívások napjainkban” című kötetet is.
Az ünnepi ülést Antalóczy Péter dékán úr nyitotta meg, aki köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az együttműködési megállapodás megkötésére azért kerülhet sor, mert az érintett feleknek mind a céljai, mind pedig az érdekei közösek: hozzá kívánnak járulni a jog tudományának fejlesztéséhez, ezen keresztül a jog gyakorlati problémáinak megoldásához. Aláhúzta, hogy a jogi kar dékánjaként maga is elkötelezett azon cél megvalósításában – ami a MJÁT-nak is az egyik deklarált célja –, hogy a jogtudomány művelésében és fejlesztésében közreműködő szervezetek eredményesen segítsék egymást. Ennek nyomán hívta fel a figyelmet Dékán úr arra, hogy a szakmai szervezetekkel való jogi kari kapcsolatoknak egy következő, nagyon fontos állomása a jelen együttműködési megállapodás megkötése, mellyel a KRE-ÁJK oktatói és a MJÁT tagjai közötti eszmecsere rendszeressé válhat, és amelynek tényleges eredményei remélhetőleg közös rendezvények megszervezésében, kiadványok megjelentetésében, publikációkban és a szakmai együttműködés más formáiban realizálódhatnak. Mindezek fényében fejezte ki örömét Antalóczy dékán úr arra nézve, hogy lehetősége nyílik a KRE-ÁJK-nak a MJÁT-tal hivatalos formában is kapcsolatba lépni, amely kooperációhoz a majd’ minden jogterületre kiterjedő oktatói tudásbázissal, valamint a kari infrastruktúra rendelkezésre bocsátásával kíván aktívan hozzájárulni annak érdekében, hogy ez a megállapodás ne csak egy ünnepélyes aktus legyen, hanem megfelelő szakmai tartalommal töltődjön meg a jövőben.
A köszöntő szavakat követően Paczolay Péter, a MJÁT elnöke a „Magyar Jog- és Államtudományi Társaság – célok és eredmények” címmel szólt röviden az eddigi szakmai projektekről és a jövőbeli tervekről, egyúttal utalva arra a társasági tudományos-szakmai potenciálra, mely eredményesen elő tudja mozdítani az együttműködési megállapodásban lefektetett célok elérését. Paczolay professzor úr kiemelte, hogy a MJÁT Alapszabályban rögzített alapcélja az állam- és jogtudományokat művelő szakemberek állandó tudományos és szakmai fórumának biztosítása, melynek megvalósítása érdekében három tevékenységi körben: tudományos kutatási, tudományszervezői, továbbá tehetséges joghallgatókkal és pályakezdő jogász fiatalokkal kapcsolatos szakmai tehetséggondozási feladatokat lát el. Kiemelést nyert, hogy a MJÁT 2011-es megalakulás óta eltelt időszakban kifejtett tudományos tevékenységek eredményeképpen ma már mind a három alapszabályi aktivitási körhöz kapcsolódó területen eredményesen működik a Társaság. Hangsúlyozta, hogy az eddigiekben létrehozott szakmai tagozatok munkáján keresztül szinte minden jelentősebb jogág vonatkozásában már sor került projektek megvalósítására. Az elmúlt két év eredményeinek rövid bemutatását követően a MJÁT elnöke megjelölte azokat a célokat, melyek a további eredményes munka alapjául szolgálhatnak: aktuális jog- és államtudományi témákat felölelő szakmai projektek szervezése, valamint a De iurisprudentia et iure publico – Jog- és politikatudományi folyóirat megújítása, mely folyóirat 2012-től a MJÁT gondozásában jelenik meg, továbbá a MJÁT szakmai együttműködési hálójának bővítése mind a tudományos, mind pedig a gyakorlati intézmények irányába. Ez utóbbi célhoz kapcsolódóan emelte ki Paczolay professzor úr a jelen együttműködési megállapodást, mint az első lépést a tudományos intézmények felé, amelynek eredményessé tétele tekintetében bizakodását fejezte ki.
Tóth J. Zoltán, a MJÁT alelnöke, egyben a KRE-ÁJK egyetemi docense tudományos előadást tartott „A gyakorlat és a jogtudomány együttműködése: tapasztalatok és minták” címmel. Előadása első részében a jogi oktatással kapcsolatban beszélt azokról a tapasztalatokról, amelyeket az Egyesült Államok vonatkozó gyakorlata alapján Magyarországon is hasznosítani lehetne. Így megfontolandónak nevezte az amerikai jogi karokon működő ún. jogi klinikai képzés meghonosítását, amely képzések keretében a hallgatók egy gyakorlati szakember (ügyvéd, bíró stb.) segítségével elsajátíthatják annak a tárgynak a gyakorlati követelményeit, amelynek jogi normáit, legfőbb elveit és tudományos alapjait az elméletben korábban már megismerték. Kifejtette továbbá azon véleményét, hogy ilyen gyakorlati oktatásra a magyar egyetemeken is szükség lenne, a különböző hivatásrendekből jövő jogászok bevonásával, majd beszélt a law review-k gyakorlatáról, ahol a joghallgatókat közvetlenül bevonják a tudományba, mégpedig két szinten is. Egyrészt ezeket a folyóiratokat kifejezetten és kizárólag arra érdemes joghallgatók szerkesztik. Másrészt ezen folyóiratok nemcsak végzett jogászok (jogtudósok vagy praktizáló szakemberek) cikkeit („articles”) közlik, hanem joghallgatók írásait is („student notes”). Megemlítette, hogy ez utóbbira Magyarországon kevés példa akad, de ezek közé tartozik a MJÁT által fenntartott De iurisprudentia et iure publico – Jog- és politikatudományi folyóirat, valamint hasonló úttörő kezdeményezésre egy ízben a KRE ÁJK-n is sor került, az Acta Iuvenum Caroliensia kiadásával. Előadása második részében pedig azokról a külföldi mintákról számolt be, ahol megvalósult a gyakorlat és a jogtudomány együttműködése. Ezek közül kiemelte a The Center for American and International Law-t, az American Law Institute-ot, valamint az Irish Jurisprudence Society és a dublini Trinity College jogi karának (School of Law, Trinity College Dublin) együttműködését, amely utóbbi pontosan olyan kooperációt valósít meg, amelyet a MJÁT és a KRE-ÁJK megállapodásának is kívánatos lenne betöltenie.
Az együttműködési megállapodást ezt követően írták alá az érintett szervezetek vezetői: a KRE-ÁJK részéről Antalóczy Péter dékán úr, a MJÁT részéről pedig Paczolay Péter társasági elnök.
Az ünnepélyes alkalomhoz kapcsolódóan került sor – egy állófogadást követően – a MJÁT, valamint a Gondolat Kiadó közös kiadásában megjelent „Állam és jog – kodifikációs kihívások napjainkban” című kötet bemutatójára is. A kötet szerkesztői két hozzászólót kértek fel előzetesen: Szente Zoltánt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatás-tudományi Kar Közjogi Intézetének intézetvezető egyetemi tanárát, valamint Szilágyi Pétert, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Jog- és Társadalomelméleti Tanszékének egyetemi tanárát. A kötetet méltató szakemberek – Paczolay professzor úrnak, a MJÁT elnökének és egyben a könyv egyik tanulmányírójának bevezető gondolatait követően – a konstruktív kritikai szemlélet jegyében fejtették ki véleményüket az alapul fekvő írások vonatkozásában, melyekhez kapcsolódóan a jelenlévő szerzők is hozzászóltak.
A rendezvényen készült fotók a „Fotógaléria” menüpontban tekinthetők meg.